Akform Ayakkabı Materials Marketplace Projesi’nde

Akform Ayakkabı İç Taban, Insole ve Sünger Üretiminde Çevreci Çalışmaları Destekliyor
Akform, Amerika’da BCSD tarafından geliştirilen ve Davos 2016’da “Circulasrs” ödülü alan, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği tarafından Avrupa Kalkınma Bankası European Bank for Reconstruction and Development desteği ile hazırlanan, “Materials Marketplace” projesine katılım sağlayarak çevre ile ilgili çalışmalarını önemseyen bir şirket olduğunu gösterdi.

SKD’nin çatı örgütü WBCSD’nin ABD ayağı olan US BCSD tarafından geliştirilerek Davos 2016’da dünyanın ilk döngüsel ekonomi ödül programı ‘The Circulars’ kapsamında ödül alan Materials Marketplace artık Türkiye’de.

Materials Marketplace projesi nedir? Projeyi şu şekilde açıklamak mümkündür: Şirketlerin üretimlerinden geriye kalan atıkları, hammaddeleri, yan ürünlerin, üretim artıklarının ve kullanılmış malzemelerin başka bir şirketin üretimine girdi olması ve kaynakların israf edilmemesi için oluşturulmuş olan bir dijital ortamdır.

Sürdürülebilir bir iş hayatının çok önemli olduğu bir zamanda, Materials Marketplace projesinin malzemelerin yeniden kullanımı için danışmanlık, yönlendirme gibi hizmetler içermesi ve eğitici, bilgilendirici olması projenin son decere faydalı alacağını gösteriyor. Özel bir yazılım olarak geliştirilen Materials Marketplace projesi bilişim altyapısı olarak aynı zamanda bulut teknolojisini kullanıyor. Proje, geleneksel geri dönüşüm modellerini, atık yönetim sistemlerini ve hatta “atık” kavramını kökten değiştirerek “business-to-business” model kapsamında döngüsel ekonomiye çok önemli katkılar sağlayacak.

Akform Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Nafiz Coşkun: “Projeyi önemsediğimiz için şirket üst yönetiminden 2 arkadaşımızı Materials Marketplace projesi için görevlendirdik. Sürdürülebilir bir iş hayatı için kaynaklarının ekonomik kullanımına dikkat ediyoruz. Ayakkabı iç tabanı, insoles ve sünger üretiminde hem iş yöntemlerimiz konusunda hem de atıkların geri kullanımı konusunda çok hassas davranıyoruz. Hatta bu konuda yenilikçi önerileri, inovatif fikirleri destekliyoruz. Biz kaynakların kullanımı konusunda dikkatliyiz, gelecek için iyi bir dünya bırakmak istiyoruz” dedi.

 

 

Leave A Comment