Shoe’s Moda Röportajı

Üretimin her türünde gelişen teknolojinin ortaya çıkardığı teknik detaylar sayesinde ülkemiz tüketicisi de gelişen teknoloji ile üretilen kaliteli ayakkabılarla tanışma fırsatını buldu. Ayakkabı sektörü de bu gelişmelerden yeterince nasiplendi. Su geçirmeyen, nefes alabilen ayakkabının içini belli sıcakta tutan, anti statik ve anti bakteriyel özellikler sağlayan gümüş iplik karışımı ile dokunmuş nano teknoloji de üretilmiş kumaşlar su itici Gerger, pompalı tabanlar ve benze deri ayakkabı üreticileri ta-rafından kullanılarak son tüketiciye sunuluyor.

İç Taban Ayakkabı Satın Alma Kararını Doğrudan Etkiler
Elbette bu özellikler bu ürünlerin pazarlamasında etkili oldu. Ancak bunların dışında unutulmaması gereken ve en önemli özellik arz eden başka bir ürün var ki, bu ürün Mağazadan ayakkabıyı alan kişinin o anda hissedip etkilendiği ve satın alma karanı yüzde 100 etkileyen bir ürün. Bu ürünün adı iç taban, mostra; ayakkabıda giyenin, konforu hissettiği, giydiği ayaklarımızın rahat olup olmadığı kanaatine o an sahip olduğu tek ayakkabı aksamıdır.

İç Taban Tasarımı Ayakkabıcılık Sektörü İçin Son Derece Önemlidir
İşte bu nedenle İç taban tasarımı, mostra tasarımı, İngilizce söyleyecek olursak insoles çok önemlidir. Ayakkabının diğer parçalarının ne kadar teknolojik olduğunun hiç önemi yoktur aslında. Bu safhada, anti statikmiş, anti bakteriyelmiş, nano teknoloji içeren kumaştan mamut ustura sahipmiş, bunlar ilk giyişte hiçbir his vermez insana. Bunu anlatmak için ürünün etiketine yazma ihtiyacı hissedersiniz.

Ayakkabının İç Tabanı Kendini Anlatır, Ona Dokunun yeter
Ama iç taban için hiçbir şey yazmayın. O kendi kendini anlatacaktır. İşte bu sebepten dolayı iç taban ayakkabıda büyük önem taşımaktadır. Eğer doğru ve olması gereken standartlara sahip iç taban seçerseniz, bin bir emekle oluşturduğunuz modellerinize satışta tercih edilmeyi sağlayacak bir değer katmış olursunuz. Doğru iç taban hangi özelliklerde olmalıdır. Her şeyden önce tasarım aşamasında özellikle iç kalıp çalışmasında iç taban için pay verilmesi büyük önem taşır. Aksi halde ayakkabınız bir numara küçülecektir. Seçilen iç tabanın kalitesinin ayakkabının kalitesi ile orantılı olacağı malumunuzdur. Ancak hangi kalitede olursa olsun temel standartları unutmamak gerekir. Bu temel standartları kısaca şöyle sıralayabiliriz.
1- Hava sirkülasyonuna imkân vermesi (nefes alıp verme)
2- Mevsimine göre ısı ayarlaması yapabilen.
3- Ter emme ve emilen terör geri verilmesini sağlayan
4- Anti bakteriyel olması (bakteri üretmesini engeller)
5- Ökçede ve ayakta hissedebilir kalınlıkta olması (anatomik yapı)
6- Ayakkabı ömrü ile oranlı dayanıklılık

Kaliteli Üretim Ayakkabı İç Tabanlarının Özellikleri
Bunların yanında ekstra özellikler de içerebilir. Örneğin aktif karbon özelliği; kokudan onlar, parfüm ilavesi ile kısa sürelide olsa ayakkabı içinde hoş bir koku oluşması sağlanabilir. Klasik anatomik yapıya ilaveten anti şok parçalarla desteklenip ani hareketlerde topuğu korumak mümkün olur. Antisitatik özellik vücudun oluşturduğu elektriğin toprağa vererek rahatlama sağlar. Ancak tek başına iç tabanın bu özelliği işe yaramaz. Ayakkabının tüm parçalarının bu özelliği taşımasıyla bir ayakkabıdan tam olarak faydalanmak mümkün olur. Sonuç olarak, iç tabanın seçimi çok önem taşımaktadır. Ayakkabı iç tabanı ve fiyatı ile orantılı kalitede kullanmak, mamullerinizin pazarlanmasında sizlere avantaj sağlayacaktır.

 

Leave A Comment