Soğuk Havalarda Ayakkabı Tabanlıkları İç Tabanlar Mostralar

Soğuk Havalarda Ayakkabı Tabanlıkları, Mostra, Fuspet Seçimi
Ülkemiz yoğun kar yağışının etkisi altında. Soğuk ve karlı havalarda doğru giyinmek çok önemlidir. Kış aylarında ayakkabı seçimini doğru yapmalısınız. Ayakkabılar ayaklarımızın konforu ve dengesini sağlayıp yürümemizi kolaylaştırdığı için doğru bot, ayakkabı seçimi çok önemlidir. Ayakkabılar sokağa çıktığınızda doğal şartlardan ayağınızı korur, bu doğal şartlar kar, buz, çamur, taş, toprak, su vb olabilir. Ayakkabılar ayaklarınızı olumsuz şartlardan koruyarak yürüyüş güvenliğinizi sağlar.

 

Her yer kar-buz. Şehirlerde caddeler kar yığınlarından temizleniyor. Kış aylarında olumsuz hava koşullarından dolayı kazalar meydana gelebilir. Biz araç kazalarından değil yolda düşüp kaymaktan, merdivenlerden inerken düşmekten ayağınızı, kolunuzu, bacağınızı incitebilirsiniz. Bunun için dikkatli olmalısınız. Soğuk ve karlı havalarda sokakta yürürken temkinli olmanızda fayda var. Üste kar altta buz olabilir aman dikkat yavaş yürümeye ve sağlam basmaya dikkat edin. Karlı ve buzlu havalarda düşme riskini göz önünde bulundurarak dengeli adımlar ve düşüş esnasında kendinizi koruyabilmek için elinizi cebinizden çıkarın. Kış aylarında mevsime uygun ayakkabı giymeyi tercih edin.

 

Olumsuz hava şartlarından kendinizi korumak için iyi bir ayakkabı nasıl seçilir?

İyi bir ayakkabı ayağınıza tam oturmuş olmalıdır, ne büyük ne küçük olmalıdır. Ayaklarınız ayakkabı içinde rahat bir şekilde durmalıdır. Öncelikle ayakkabı tabanı önemlidir çünkü ayakkabı tabanı özellikle karlı zeminlerde çok önemlidir. Kaymanızı, soğuktan etkilenmenizi ve ayaklarınızı sudan korur. Tabanlık zeminle temasınızı keser ve ayaklarınızın dengesini sağlar. Ayaklarınızın yere tutunmasını kolaylaştırır. Nasıl ki kış aylarında otomobiller için kar lastiği tavsiye ediliyorsa insanlar içinde doğru ayakkabı seçimi kışlık ayakkabı önem arz etmektedir. Ayakkabılarınızın altındaki tırnaklı yapılar yere tutunmayı kolaylaştırır.

Ayakkabı ve İç Tabanda Kalite Ergonomi Önemlidir

Ayakkabıda yüksek kalite, ergonomi, sağlamlık önemlidir. Bunun için dikkat edilmesi gerekenler ayakkabının alt tabanı, ayakkabının orta tabanı ve ayakkabı iç tabanıdır. Ayakkabı tabanlıklarında alt taban yere tutunan kısımdır. Mevsim koşullarına uygun olması, dayanıklı olması çok önemlidir. Özellikle soğuk havalarda ayakla yerin temasını sağlayan bu bölüm zemin şartlarına uyum göstermesi gerekir. Kış aylarında kauçuk ve dişli tabanlar yere daha kolay tutunmamızı sağlar ve ayak dengemizi korur. Ayakkabıların tabanlarındaki diş derinliği faktörü öne çıkmaktadır. Elbette iş yerinde sürekli bot giymek söz konusu olmayabilir bu gibi durumda düz tabanlı ve biraz yumuşak tabanlar tercih edilebilir. Yüksek performans gerektiren doğal şartların öne çıktığı bir yerde sağlamlık, sert ve kavrama yeteneği öne çıkarken şehir şartlarında ise konfor özellikleri ayakkabıda önem kazanmaktadır.

Orta tabanlıklar Ayakkabıda Dengeyi Sağlar

Ayakkabılarda bulunan orta tabanlar alt tabanla iç taban arasında yer alan ve ayakkabının konforunda çok önemli olan bir alandır. Zeminden kaynaklanan olumsuz şartları absorbe eden dengesizlikleri dengeleyen kısımdır ve ayakkabının çatısını oluşturur orta tabanlar doğal şartların olduğu arazi, dağlık, ormanlık alanlarda yürüyüş yapacak olanlar için sert olması gerekirken şehir şartlarında daha yumuşak bir orta taban kullanılmalıdır. Dağcılık ve trekking ayakkabılarında orta taban serttir. Hatta ayakkabıcılar bu alandaki sertliği sağlamak için bazı özel malzemeler kullanmaktadırlar.

Ayakkabı İç tabanı mostra Son Derece Önemli Bir Kısımdır

Çünkü ayağınıza temas eden kısımdır. Ayakkabı iç tabanının rahat olması, sağlıklı bir malzemeden yapılmış olması, konforlu bir iç taban olması çok önemlidir. Bazı sünger çeşitleri örneğin Smartfelex Memory Foam markasında kullanılan sünger akıllı sünger denilen bir sünger çeşidi olup son yıllarda oldukça yaygın kullanılan bir ayakkabı tabanlıkları sünger çeşididir. İç taban önemlidir çünkü ayakkabının iç kısmında ayak tabanımızın temas ettiği alandır. İç taban, mostra, fuspet şeklinde adlandırılabilen bu kısmın üzerin çoğu zaman tekstil malzemeleri ile kapalı olabilmektedir. Ayakkabı iç tabanlarında nefes alabilir tekstil malzemeleri kullanılmaktadır. Ayakkabı iç tabanlarında EVA denilen malzeme şok emici, darbe emici bir yapıya sahiptir. Yine ayakkabı iç tabanları P.U, mantar, keçe, latex gibi malzemeler kullanılmaktadır. Birçok ayakkabı firması çıkarılabilir tabanlı ayakkabı üretimi yapmaktadır bu da ayakkabı iç tabanlarının temizlenmesi ve yıkanabilmesine olanak sağlamaktadır.

Ayakkabıda Ortopedik İç Tabanlar Ortopedik Mostralar

Çoğu zaman iç taban veya ayakkabılarda yanlış kullanılan bir terim vardır. Bu terim de “ortopedik ayakkabı” ya da “ortopedik taban” terimidir. Her ayak için üretilen bir malzeme ortopedik olamaz. Bir ürünün ortopedik olabilmesi için sadece bir ayak yapısına uygun olarak üretilmesi demektir ki bu da asla fabrikasyon ürünü olamaz. Ortopedik ayakkabı terimi yerine “anatomik ayakkabı” ya da “anatomik iç taban” terimini kullanmak daha doğru bir kullanım şekli olabilir. Ayaklarında sağlık sorunu olanlar doktor muayenesi sonuçlarına göre kendi ayak yapılarına uyun olarak ayaktaki kusuru dengeleyecek bir ortopedik ayakkabı ya da ortopedik ayakkabı iç tabanı, mostra yaptırabilirler.

Kış aylarında ayakkabıların saya kısmına da dikkat çekerek yazımızı bitirelim. Ayakkabının sayası ayakkabının üzerindeki malzemedir, ayakkabıyı kaplayan kısımdır. Bu deri, süet, nubuk, cordura veya tekstil malzemesinden olabilir. Son olarak ayakkabıların astarından bahsedelim bu astarların su geçirmez olanları soğuk havaları ayak sağlığı açısından çok faydalıdır. Waterproof özelliği olan ayakkabılar su geçirmez astara sahip olan ayakkabılardır. Ayakkabıların sayalarında iç tabanlarında nefes alabilirlik özellikleri ayak sağlığı açısından çok faydalı özelliklerdir. Ayakkabı tabanlıklarında ve ayakkabı astarlarında ısı yalıtımı yapılmaktadır örneğin ayakkabı iç tabanları, mostralarda fuspetlerin altı alüminyum üstü yün veya keçe olabilmektedir yine ayakkabı astarlarında ısı yalımı malzemeleri kullanılmaktadır.

Ayakkabıları Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

Ayakkabıları kullanırken şunlara dikkat etmeniz gerekir: Mevsim şartlarına uygun ayakkabı giyerek sokağa çıkın. Ayakkabınızı günlerce arka arkaya giymemeye dikkat edin. Bugün giydiğiniz ayakkabıyı yarın dinlendirin üst üste aynı ayakkabıyı giymek ayakkabılarda bakteri oluşumuna neden olabilir. Bu da ayak sağlığınız için iyi bir durum değildir. Kış şartları gereği bağcıklı ayakkabı ya da bot giyiyorsanız bağcıklarının iyi bir şekilde bağlanmış olmasına dikkat edin. Ayakkabılarınızın bakımını düzenli olarak yapınız. Ayakkabılarınızı suda yıkamayınız. Ayakkabınızı kalorifer üstlerinde soba kenarlarında yüksek sıcaklığa maruz bırakmayınız.

Leave A Comment